GirlBoss Series, Meet: Tessie - Smash Monday

GirlBoss Series, Meet: Tessie

05.08.2018

Jsme v zahradách Pražského hradu, Terka nám ukazuje místa, kde jsme upřímně za celý náš život nebyly (a ano, stydíme se). Nádherné zahrady plné milých zákoutí, rozkvetlých růží, romantických laviček a snové atmosféry. Už chápeme, proč nás na focení vzala zrovna sem – tohle místo je totiž celá Tessie. Vypadá to, jako kdyby v jednom z těch starých historických baráčků bydlela a každé ráno si na jedné z těch zahrádek pila kávu. Je to, jako kdybychom u ní byly na návštěvě a ona nám prezentovala svoje láskou opečovávané květiny. Díky Terce asi začneme věřit na pohádky…

Pojďme ale zpět do reality. S Terkou jsme se seznámily před nějakou dobou přes Instagram. Mě nadchlo, co dělá, a s jakým nadšením to dělá. Jak se snaží měnit svět tím, že je sama příkladem. Že sama dělá změny. A ono jí to funguje! Po jedné schůzce s ní jsem začala o věcech přemýšlet jinak, začala jsem dělat malé krůčky, u kterých pevně věřím, že jednou povedou k velké změně.

A co Terka vlastně dělá a co je tou její vášní? O tom nám už povypráví ona sama.

Malý hint na začátek: Less WASTE, Less IGNORANCE, Less FAST FASHION. To je Terky Motto.

T: Vždycky jsem milovala módu. Jako malá jsem trávila hodiny oblékáním panenek (ať už těch opravdových nebo na internetových stránkách), snila jsem o tom, že budu jednou módní návrhářkou, a dokonce si vyzkoušela i jaké to je být módní blogerka. Láska k módě u mě přetrvala dodnes, jen přístup k ní se za poslední roky hodně změnil. Prošla jsem si několika stádii, od posedlosti nákupy ve známých řetězcích, přes snění o Chanel kabelkách až po představu, že se budu prezentováním oblečení na sobě živit. Přijde mi fér tohle všechno zmínit, protože věřím, že by se člověk neměl nijak stydět na svou minulost, pouze být rád za to, co ho naučila. Až teď, poslední dva roky, jsem ve stadiu, kdy mi přijde, že to, co dělám, má vlastně smysl. Zabývám se slow fashion – česky „pomalou módou“, tedy takovou módou, která je produkována eticky a šetrně k životnímu prostředí, snaží se neničit a neplýtvat. Termín je to opravdu široký, ale dá se říct, že pod toto hnutí spadají hesla jako „méně je více“ a „kvalita nad kvantitou“; podporována je lokální tvorba a transparentní výroba, a v neposlední řadě sem patří i recyklace (second hand) a upcyklace oblečení. Jde ruku v ruce s trvale udržitelným rozvojem.

 

A: Jak jsi se k tomuto udržitelnému smýšlení dostala?

 

T: Co se týče oblečení, na second hand portálu vinted.cz jsem zaregistrovaná už tak 6 let. Prodala a koupila jsem tam velkou část svého šatníku. Na samém začátku pro mě ale byly motivací peníze, přišlo mi zkrátka lepší si koupit často i skoro nenošenou věc od někoho za poloviční cenu než si ji pořídit v obchodě. Až na vysoké škole jsem se v rámci nepovinného předmětu Základy ekologie začala zajímat o celkovou situaci na naší planetě napříč různými odvětvími. Občas mi přijde, že mi tento předmět dal víc než předměty v rámci bakalářského studia, které byly povinné. Jsem za něj nesmírně ráda. Od toho momentu jsem začala navštěvovat akce a workshopy, koukat na dokumenty a stýkat s podobně smýšlejícími lidmi. Tato tématika mě zaujala natolik, že jsem si ji vybrala jako obor pro své magisterské studium. Studuju Sociální a kulturní ekologii na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy a bylo to jedno z nejlepších rozhodnutí, které jsem kdy udělala. Doporučuju tuto školu kudy chodím, tak jsem nemohla zapomenout ani tady! Od nástupu na ni nejen zjišťuju, že „vše souvisí se vším“, ale troufám si i tvrdit, že se mi hodně rozšířily obzory, přestože za svou půdu působnosti stále považuji hlavně módu a té se chci do budoucna věnovat.

 

A: Jak tě napadlo založit Koshiless? O co se přesně jedná a co je vaší misí?

 

T: Koshiless je upcyklační projekt, který jsme založily s kamarádkou a bývalou spolužačkou Andy. Je to vlastně volné a (rozhodně) propracovanější pokračování mého osobního projektu, který jsem založila asi před dvěma lety. V té době jsem se naučila šít a na čtyřicet let starém stroji z naší půdy si šila svoje první vlastní topy a šaty, které jsem si sama navrhla. Postupem času jsem začala šít víc a víc a věci fotila na Instagram, kde mi fotky komentovaly kamarádky, a tak jsem posléze šila i pro ně a pak i pro cizí lidi. V té době mě hodně oslovilo anglické slovo LESS – česky MÉNĚ a zalíbilo se mi natolik, že jsem si ho zvolila jako název pro svůj projekt. To slovo mě baví i po takové dlouhé době a neustále přemýšlím nad tím, jak žít šťastně ještě s menším množstvím – oblečení, kosmetiky a předmětů obecně. Minulé prázdniny jsme se spojily s Andy a jelikož se zabýváme přetvářením starých pánských košil, přidaly jsme do názvu KOSHI. Jsme dvě holky, které umí trošku šít a rozhodly se upozorňovat na problematiku textilního odpadu upcyklací košil, které už nikdo nechce nosit, v kousky, které udělají někomu radost. Postupně se snažíme zlepšovat a zviditelňovat, máme za sebou několik workshopů, výstup v České televizi a na konci srpna budeme prodávat naše věci na festivalu Město lidem/lidé městu v Českých Budějovicích – kam všechny srdečně zveme a moc se těšíme. Nově jsme i součástí platformy tvorbou.cz, kterou založila naše kamarádka Verča a která bude v budoucnu spojovat více podobných projektů.

 

A: Co bys doporučila člověku, který chce žít udržitelným životním stylem, ale neví, jakým způsobem začít?

 

T: Myslím si, že v dnešní době máme to štěstí, že jsou všechny informace na dosah ruky, ať už na internetu v podobě článků, videí a dokumentů, tak i na edukativních eventech a není nic lehčího než si potřebné informace k tématu, které nás zajímá, vyhledat. To je krok číslo jedna, zjistit, co se kolem vlastně děje, jaké jsou toho příčiny, důsledky a jak se mohu chovat, abych k té či oné katastrofě pokud možno nepřispívala. Mohu doporučit několik věcí, které mě teď z patra napadnou: Je dobré zkouknout dokumenty A Plastic Ocean nebo The True Cost, přečíst knihu Domácnost bez odpadu od Bei Johnson nebo knihu Až na dno blahobytu od českého autora Jana Kellera. Je fajn navštívit nějaké z přednášek, které pořádá ku příkladu Skautský institut nebo se zúčastnit eventů jako jsou SLOU DAYS. Na facebooku pak doporučuji sledovat stránky jako Udržitelné Česko nebo Czech Zero Waste. Sama jsem ještě součástí několika projektů, na kterých mi záleží, a to jsou Second Round, což je portál zabývající se udržitelným životním stylem, projekt MyToGo, který upozorňuje na problematiku jednorázových kelímků a EtikButik, což je e-shop s etickou módou a veganskými doplňky. Co se dále módy týče, spoustu informací poskytuje hnutí Fashion Revolution, které má i svou československou odnož a jejíž bývalá ambasadorka, Verča Blabla Hubková, napsala knihu Příběh skříně a sdílí spoustu důležitých informací na svém instagramovém profilu.

Na všech výše zmíněných (a spoustě dalších) místech se každý může inspirovat a odnést si to, co zrovna potřebuje. Není žádný přesný návod na to, jak se stát ze dne na den „udržitelným“. Je to dlouhý proces, během kterého je potřeba zjišťovat a zkoušet. A rozhodně není dobré být na sebe zbytečně drsný, protože se zrovna nepovede něco, co jsme si pro sebe stanovili. O tom to není.

 

A: Co je pro tebe, v rámci k planetě šetrnějšího životního stylu, nejzásadnější?

 

T: Myslím si, že je zásadní se neustále dál vzdělávat a šířit to, co už vím, dál. Často považujeme, zejména v komunitě lidí, která se zajímá o to stejné, spoustu věcí za samozřejmost a nedojde nám, že o nich někdo mimo naší „bublinu“ nemusí mít ani potuchy. Někoho nemusí napadnout, jaký příběh se skrývá za tričkem za dvě stovky, které si koupil, vzal na sebe jednou a vyhodil do koše a stejně tak nemusí tušit, jak se zacházelo se slepicemi, které mu snesly vajíčka, ze kterých si právě dělá omeletu, a tak by se dalo pokračovat. Zásadní je dle mého se učit a obklopovat se lidmi, kteří nás inspirují, motivují a pohánějí dál. Zkrátka takovými, kteří stejně jako my věří, že to má smysl.

 

A: Kde vybírat oblečení nebo jaké nakupovat, když člověk nechce podporovat Fast Fashion? Máš nějaké tipy?

 

T: Nejlepší možnost by pro naši planetu bylo už nevyrábět a nekupovat nic. To je ale samozřejmě neproveditelné, i když si osobně myslím, že ze zásob, které se momentálně nachází v obchodech, v jejich skladech, v second handech, v kontejnerech a u nás samotných v šatnících, by se celý svět zvládl v pohodě ošatit, i kdyby se výroba zcela zastavila. Pokud už nové oblečení chceme, momentálně jsou dle mého názoru velmi dobrým způsobem, jak ho získat, tzv. swapy, které u nás v Praze pořádá Lucka z projektu Udržitelně Chic. Na swap každý přinese věci, které už nenosí a může si odnést cokoliv dalšího, co mu padne do oka. Nevěřili byste, kolik pokladů se dá na takové hromadě najít. Každý z nás má jiný styl a vkus a co se nelíbí jednomu, může být vysněný kousek někoho druhého. Dále doporučuji už výše zmíněný portál vinted.cz nebo třeba aplikaci Letgo, z kamenných sekáčů třeba Moment Praha Charity Shop nebo Win Win Love. Pokud chceme nakupovat nové věci, zaměřila bych se na lokální návrháře a obchody, které své věci vyrábí v Česku a mají přehled o tom, za jakých podmínek byly vyráběny.

THE BASICS

Jméno: Tereza

Povolání: Student/Content Creator

Žiješ v: Praze

 

LET’S GET PERSONAL

Znamení: Kozoroh

Oblíbená zmrzlina: Mango

Knížka na tvém nočním stolku: Falešná Pařížanka od Kamily Boudové

Album na Spotify: Poslední album Shawna Mendese

Oblíbený koktejl: Nemám jeden oblíbený, ale jestli v něm budou jahody, pravděpodobně ho budu milovat!

Kdybys mohla pozvat na kafe kohokoliv, kdo by to byl: Emma Watson (a Jamie Dornan, pokud by mu to manželka dovolila)

 

LET’S CHAT ABOUT STYLE

Tvůj styl ve třech slovech: Jednoduchost, elegance, odhalená ramena (vím, že tohle jsou dvě slova, ale není nic, co by můj styl reprezentovalo víc :D)

Materiál, na který nedáš dopustit: Ráda bych měla víc věcí z bambusu

Novostavba nebo byt ve starší, historické zástavbě: Byt ve starší zástavbě 100 %

"Méně je více" nebo "více je více": Méně je více

Oblíbený interiérový doplněk: Váza s květinami

 

LET’S ESCAPE

Nejoblíbenější místo na celém světě: Praha

Oblíbený hotel, hostel nebo AirBnB: Naše pařížské Airbnb <3

Tvoje poslední a příští destinace: Před týdnem jsem se vrátila z Barcelony a dnes jsme si na listopad s kamarádkou Adélkou bookly víkend v Amsterdamu!

Kde bys chtěla žít: Myslím, že bych nechtěla žít jinde než v Praze, po světě ráda cestuju, ale vždycky se chci vrátit. Praha je moje srdcovka.

Co je na tvém Bucket Listu: Navštívit Japonsko

 

LET’S TALK ABOUT YOUR CITY

Oblíbená restaurace: Dhaba Beas

Kam na nedělní brunch/snídani: Na lívanečky do Marthy's Kitchen

Je čas na koktejl, kde tě najdeme: Upřímně na koktejly moc nejsem, když už, tak víno, s kamarádkou, kdekoliv

Obchod, do kterého vždy nakoukneš: Textile House na Národní

Oblíbené místo: Kdekoliv na Starém Městě nebo Malé Straně v Praze

 

KDYBYS MOHLA LIDEM NĚCO SDĚLIT, PŘEDAT. CO BY TO BYLO? 

Raději nechám svůj oblíbený citát v angličtině: Do more of what makes you happy!

Udělat si radost a nakupovat Terky WISHLIST můžes dole pod článkem. Have fun!

Foto: Kristina Lisa Hamerská 

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone

Udělej si radost

Komentáře

Také by tě mohlo zajímat

Icons Inspiration Interior

Platner Arm Chair? Nice to meet you!

31 / 12 / 2018

Jemná, půvabná a dekorativní – to byly vyhledávané přívlastky, které se roku 1966 začaly dostávat čím dál tím více do slovní zásoby milovníků designu. Z návrhářů nábytku a interiérů, kteří začalil v 60. letech prosazovat svůj talent, patřil Warren Platner spíše k těm méně viditelným. Mezinárodní pověst si avšak získal za elegantní nábytek z ocelových drátů, který navrhnul pro firmu Knoll, díky které se zanedlouho stal ikonou modernismu 60. let. Z edice půvabného drátovaného nábytku je asi nejznámnější jeho „The Arm Chair“, která může být použita jako jídelní židle nebo křeslo.

House Tours - Can I please move in?

A Beautiful parisienne apartment!

07 / 10 / 2018

Vždy mě zajímalo, jak pařížanky žijí, co celý den dělají a jaký zvyky mají. Něco na těch pařížankách prostě je, nemyslíte? To charizma a šarm nějakým způsobem zakryje všechny nedostatky (nebo spíš – „nedostatky“). Nejde to popsat. Je na nich něco tajemnýho, co mě vždycky obrovsky zajímalo. Pokaždý, když navštívím Paříž, tak se procházím. Všude. Neřeším, kudy půjdu a kam dojdu. A nejlépe večer. V době, kdy je všude tma a rozsvítí se světla v oknech krásných apartmánů. Je to divný, když řeknu, že do těch oken strašně ráda koukám? Být jen na chvíli mouchou a podívat se dovnitř.. to by se mi líbilo, haha.

Pařížský apartmány jsou krásný a tajemný – stejně jako ty pařížský ženy. Tak se spolu pojďme na jeden takový apartmán podívat. Třeba se vám zalíbí. Tak jako mně!

Design Guides Travels

A DESIGNLOVERS GUIDE TO: Paris, France

04 / 09 / 2018

Paříž může být doopravdy osudová láska. Taková, do které se buďto zamilujete na první pohled na celý život a nebo vůbec. Paříž je přesně takový klišé, o jakym se mluví. Sama jsem si to mohla na několik týdnů, kdy jsem v Paříži studovala žila, zažít. A můžu vám říct – nestěžovala bych si! (pravděpodobně bych si k tomu musela přít i neomezenej budget haha). Na Paříži je nejkrásnější to, že se tu v těch malých historických uličkách i rušných bulvárech můžete lehce ztratit. Výhodou toho ale je to, že vám to vůbec nebude vadit! Pokaždé totiž narazíte na něco, co vás pozitivně překvapí.Buď s námi v kontaktu

Kdo jsme? A pro koho je SM?

Věnujeme se interiérovému designu, navrhujeme byty, pomáháme s barvami, dekorem nebo šíříme inspiraci. Jsme interiéroví designéři a hlavně nadšenci. Když přijdeme do krásného interiéru, může se náš telefon ufotit a srdce plesá radostí. Možná to občas prožíváme moc vášnivě. Ale to jsme my. Líbí se nám design. Hlavně ten v interiérech. A snažíme se dělat bydlení hezčí. Jakkoliv.

Smash Monday je místo kam si my, obdivovatele všeho krásného chodíme odpočinout. Je to místo pro inspiraci a místo, kam chodíme prokrastinovat a unášet se, když se nám ještě nechce začít pracovat nebo jít běhat (tak alespoň těch 30 minut dneska dáš, Aničko!). Je to místo, které se snaží šířít to, že bydlet se dá hezky a že by se každý doma měl cítit příjemně – protože doma nabíráme energii, odpočíváme a čerpáme inspiraci. A pokud to tak je, tak se všichni víc smějeme a šíříme tu nakažlivou dobrou náladu. Tenhle web píšeme svým celým srdcem, protože je to naše vášeň a budeme šťastní, za každou zpětnou vazbu nebo nový kontakt s člověkěm, který sdílí naše nadšení. A pokud jsi dočetl až sem – dej o sobě vědět. Chodíme rádi na kafe! A nejradši do těch nejhezčích kaváren v okolí.

S láskou, Anna Teresa 

Místa, která milujeme

Kavárnu La Bohéme Café kvůli tomu nejpohádkovějšímu interiéru. A kávě!

Cukrárnu If Café kvůli jablečnému štrůdlu se šlehačkou. Nejhezčí interiér má bezpochyb nově otevřená pobočka ve Werichově vile! Tam to nejde nemilovat! „A když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl…“

Kavárnu a Bistro SmetanaQ kvůli spojení kávy a designu! Co víc si člověk může přát?

Kavárnu Plecnik kvůli přátelskému prostředí, hezkému interiéru a fajn cenám.

Kavárnu Momoichi Coffetearia pro pořádný kavárenský zážitek, výbornou kávu, čaje a zákusky. Jo a hned vedle je Book Therapy , trochu jiný knihkupectví, ze kterýho mě přítel musí vždycky tahat – nechce se mi nikdy pryč!

Na jistotu do Café Savoy, kde by si člověk nejraději objednal celý jídelní lístek. Ve finále ale vždy vyhrávají tvarohové, ovocné knedlíky, který jsou jako od babičky! A interiér, samozřejmě!

Články, které čtemeNenech si ujít jedinou inspiraci, přihlaš se k odběru článků

Copyright © 2017. Všechna práva vyhrazena. Vytvořil Tomáš Hlad.